Tipy, ako bojovať so stresom: najlepšie činnosti, ktoré môžete začať robiť ešte dnes

Na pálení záhy alebo na prekyslení žalúdka sa môže významne podieľať stres – o dôvod viac, prečo v rámci boja so stresom začať žiť zdravo.

Hľadanie nových spôsobov zvládania stresových situácií a relaxácie našťastie nemusí nutne stáť obrovské množstvo času a peňazí. Množstvo vecí, ktoré vám v živote pomôžu od stresu, môžete začať robiť už dnes.

Rennie vám ukáže niekoľko skvelých vecí, ktorými môžete svoje napätie zmierniť.

1. Snažte sa chodiť von a viac sa hýbať

Stresové situácie môžu vo vašom tele zvyšovať hladinu hormónov, napríklad kortizolu a adrenalínu.

V histórii vývoja človeka slúžila táto reakcia ako mechanizmus, ktorý nám umožňoval byť v strehu pred nebezpečenstvom a aktivovať reakciu „bojuj alebo uteč“.

V 21. storočí ale v každodennom živote nenájdeme mnoho prípadov, ktoré by si vyžadovali podobnú fyzickú reakciu na stresovú situáciu. O dôvod viac, prečo nadbytok stresových hormónov minimalizovať.

Nemusíte behať dlhé kilometre ani tráviť nekonečné hodiny v posilňovni, aby ste cítili ten blahodarný účinok. Tu je niekoľko jednoduchých tipov na zmiernenie napätia.

Chôdza: Aj malá prechádzka dokáže zmierniť stres, navyše pri nej spálite prebytok energie a zaručí vám fyzický únik od vecí, ktoré vás v živote hnevajú.

Dvíhanie činiek: Endorfíny, ktoré pomáhajú zmierňovať stres, sa vyplavujú pri každej fyzickej aktivite, ale platí, že čím dynamickejšia aktivita, tým väčšia úľava. Dvíhanie činiek namáha svalové vlákna, tým dochádza k zvýšenému uvoľňovaniu endorfínov a vy sa potom cítite oveľa lepšie.

Cvičenie jogy môže mať priaznivý vplyv na pálenie záhy aj na stres.

2. Nezabúdajte na dostatočný spánok

Pre mnohých ľudí môže byť hlavnou príčinou stresu nedostatok spánku.

Vytvorte si režim a maximalizujte čas relaxácie pred spaním.

Pred spaním sa snažte vyčistiť si hlavu od celodenného stresu, sledujte napríklad televíziu, prečítajte si knihu alebo si len tak odpočiňte v kresle. Telefón ani notebook už ale nezapínajte – dochádza tým k stimulácii nervovej sústavy a horšie by sa vám zaspávalo.

Takisto by ste mali chodiť každý deň spať v rovnakom čase, aby si vaša hlava aj telo privykli na očakávanú spánkovú rutinu a vy budete môcť vďaka tomu pohodlne zaspať.

3. Stretávajte sa s priateľmi a rodinou

Aj keď budete musieť oželieť jarné upratovanie alebo iné domáce povinnosti, pri trávení času s blízkymi a rodinou sa uvoľníte a pomôže aj to, keď sa im zveríte so svojimi obavami a úzkosťami. Aj vy sa o svoje okolie zaujímajte a uvidíte, že sa budete cítiť spokojnejšie.

Samozrejme ale platí, že ak vám vaše duševné a fyzické zdravie robí starosti, obráťte sa radšej na svojho lekára, aby vám poradil, ako postupovať ďalej.

Ťažkosti

Zistite, aké jedlo u vás spôsobuje reflux žalúdočných kyselín, a vyhýbajte sa mu.

Pálenie záhy

Pálenie záhy (tzv. pyróza) je pocit pálenia vychádzajúci z hrude smerom nahor do hrdla.

Človek reagujúci na pálenie záhy spôsobené refluxom žalúdočnej šťavy

Reflux žalúdočnej šťavy: Príčiny a prejavy

Reflux žalúdočnej šťavy je spätný tok kyslého obsahu žalúdka do ezofágu (pažeráka), čo môže vyvolať pálenie záhy.

Pri jedle sa snažte vyhýbať jedlu, ktoré spôsobuje pálenie záhy

Prekyslenie žalúdka

Tráviace ťažkosti spojené s prekyslením žalúdka (aj žalúdočná dyspepsia) sa prejavujú bolesťou žalúdka či nevoľnosťou, často po jedle. Môžu zasiahnuť kedykoľvek, ale najčastejšie k tomu dochádza krátko po jedle.

Tehotná žena v červených šatách si drží bruško

Pálenie záhy v tehotenstve

Pálenie záhy počas tehotenstva je veľmi bežné, obzvlášť v treťom trimestri, keď pyrózou (pálením záhy) trpia až 2/3 tehotných žien.