Čo je
prekyslenie žalúdka?
Tráviace ťažkosti spojené s prekyslením žalúdka (aj žalúdočná dyspepsia) sa prejavujú bolesťou žalúdka či nevoľnosťou, často po jedle. Môžu zasiahnuť kedykoľvek, ale najčastejšie k tomu dochádza krátko po jedle.
Prekyslenie žalúdka je úplne prirodzené a čas od času sa prihodí väčšine ľudí. Môžete ním trpieť niekoľkokrát do roka, prípadne symptómy pozorovať pravidelne. Nepríjemný pocit alebo bolesť pri zažívacích ťažkostiach môžu byť mierneho, ale takisto závažnejšieho charakteru a môžu trvať niekoľko minút, ale aj niekoľko dlhých hodín.
Následkom hormonálnych a fyzických zmien sa prekyslenie žalúdka objavuje aj v tehotenstve. Viac informácií o možnostiach užívania zdravotníckej pomôcky Rennie ICE bez cukru v tehotenstve nájdete v časti venovanej páleniu záhy a prekysleniu žalúdka v tehotenstve. Prekyslenie žalúdka v tehotenstve sa dá jednoducho vyriešiť užívaním zdravotníckej pomôcky Rennie ICE bez cukru*, nemusí vám teda nutne pokaziť deň.
*Užívanie akýchkoľvek liekov a ďalších prípravkov v tehotenstve vždy najskôr konzultujte s lekárom či lekárnikom.
Príznaky prekyslenia žalúdka
Prejavy prekyslenia žalúdka:
- bolesť, ktorá väčšinou začína v hornej oblasti brucha a pokračuje nahor za hrudnú kosť
- bolesť pod rebrami
- žalúdočná nevoľnosť alebo vracanie
- škvŕkanie alebo bublanie v žalúdku
- kŕče v žalúdku
- nafúknuté brucho
- nepríjemný pocit po jedle
- nadmerné grganie alebo plynatosť
- pocit pálenia v žalúdku
Čo spôsobuje
prekyslenie žalúdka?
Žalúdok začína produkovať žalúdočnú šťavu a kyselinu soľnú (HCl) už pri obyčajnom pohľade na jedlo. Pri jedle sa potom vylučuje ďalšie množstvo pre lepšie trávenie potravy. Ak je kyseliny priveľa, alebo ak je potrava dráždivá, môže dochádzať k pocitu bolesti, napätiu, páleniu v oblasti žalúdka a pod.
Každý vníma prekyslenie žalúdka inak. Príčiny, ktoré spôsobujú prekyslenie žalúdka, sa môžu líšiť. Snažte sa nájsť spojenie medzi tým, kedy je vám zle, a tým, kedy a čo jete. Medzi bežné príčiny patria:
1. Konzumácia alkoholu
Pri konzumácii alkoholu dochádza v žalúdku ku zvýšenej produkcii žalúdočnej šťavy, čo môže spôsobovať podráždenie jeho sliznice.
2. Fajčenie
Chemické látky v cigaretovom dyme môžu uvoľňovať zvierač medzi pažerákom a žalúdkom a tým umožniť návrat žalúdočnej šťavy do hornej časti zažívacieho traktu.
3. Životný štýl plný stresu
Symptómy prekyslenia žalúdka sa zvyčajne zhoršujú v období stresu a zlepšujú sa pri odpočinku. Stres a úzkosť majú na naše zažívanie obrovský vplyv a vedú ku zvýšenej produkcii žalúdočnej šťavy.
4. Konzumácia ťažkých alebo tučných jedál
môže viesť k podráždeniu žalúdka. Rovnako aj nedostatočné rozžuvanie potravy a hltanie.
Dlhodobé prekyslenie žalúdka býva často dôsledkom (ale aj príčinou) vredového ochorenia, vplyv môže mať aj užívanie niektorých liekov alebo môže súvisieť s iným ochorením. Ak trpíte týmito ťažkosťami dlhšie obdobie, navštívte svojho lekára.
Trápi vás prekyslený žalúdok? Prečítajte si niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu prejavy prekyslenia žalúdka zmierniť.