AKÉ SÚ PREJAVY REFLUXU ŽALÚDOČNEJ ŠŤAVY?
Reflux žalúdočnej šťavy sa nemusí prejavovať bolestivo, ale môže spôsobovať nasledujúce:
- Pocit pálenia alebo horkosti v hrudi alebo v hrdle, obvykle po jedle
- Pálivú, kyslú, horkastú či slanú tekutinu v zadnej časti hrdla a ťažkosti pri prehĺtaní
- Tlak za hrudnou kosťou
- Pocit nadúvania
- Grganie
- Pocit na vracanie/vracanie (žalúdočná nevoľnosť)
- Kŕče
- Skazený dych
- Štikútku

ČO JE PRÍČINOU REFLUXU ŽALÚDOČNEJ ŠŤAVY?
Na rozhraní pažeráka a žalúdka sa nachádza tzv. pažerákový zvierač. Ten sa otvára pri prechode sústa z pažeráka do žalúdka. Pri neúplnom zatvorení alebo prílišnom uvoľnení zvierača môže dôjsť k návratu žalúdočnej šťavy späť do pažeráka.
K refluxu žalúdočnej šťavy bežne dochádza pri konzumácii niektorých druhov potravín. Vyprážané alebo mastné jedlá, tučné mäso a mliečne produkty z plnotučného mlieka môžu byť príčinou uvoľnenia zvierača. Kofeínové nápoje, káva, alkohol a pikantné jedlá môžu zase zvyšovať produkciu žalúdočnej šťavy. Medzi najbežnejšie spúšťače refluxu žalúdočnej šťavy patrí konzumácia veľkých porcií alebo spánok ihneď po jedle.

Pravdepodobnosť refluxu zvyšuje aj nadváha, pretože zvýšený tlak pôsobiaci na žalúdok môže spôsobovať otvorenie zvierača.
Reflux žalúdočných štiav sa zhoršuje aj pôsobením stresu.
K refluxu žalúdočnej šťavy dochádza aj v dôsledku oslabenia žalúdočného zvierača alebo pri nadmernej produkcii žalúdočnej šťavy a nedostatku ochranného hlienu na žalúdočnej sliznici. Existuje aj tzv. hiátová prietrž. Pri nej sa medzerou v bránici môžu časti žalúdka pretlačiť do hrudnej dutiny, čím sa zvyšuje riziko refluxu.
K refluxu môže dochádzať aj počas užívania niektorých liekov.
Trápi vás reflux žalúdočnej šťavy? Prečítajte si niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu prejavy refluxu zmierniť.