Pálenie záhy v tehotenstve

Prečo začína v 
tehotenstve páliť záha?

Pálenie záhy v tehotenstve je bežnou záležitosťou, najmä v treťom trimestri, keď pyrózou (pálením záhy) trpia až 2/3 tehotných žien. Je to dané tým, že v tehotenstve vaše telo produkuje hormóny, ktoré môžu spomaľovať trávenie a uvoľňovať zvierač medzi pažerákom a žalúdkom.

V dôsledku toho potom existuje väčšia pravdepodobnosť úniku žalúdočnej šťavy do pažeráka, pri ktorom sa objavuje pálivá bolesť v hrudnej a krčnej oblasti. Únik žalúdočnej šťavy do pažeráka môže spôsobovať aj zvyšujúci sa tlak na žalúdok pri raste dieťaťa v maternici.

Pár sa zamýšľa nad tým, kedy v tehotenstve začína problém s pálením záhy.

Žiadny strach, dieťa nie je vôbec ohrozené, ale môže to byť extrémne nepríjemné pre vás. Vítanú úľavu vám môže poskytnúť práve Rennie ICE bez cukru, ktorý môžete užívať aj v tehotenstve, ak budete dodržiavať príslušné pokyny*.

*Užívanie akýchkoľvek liekov a ďalších prípravkov v tehotenstve vždy najskôr konzultujte s lekárom či lekárnikom.

Dôsledky pálenia záhy v 
tehotenstve

Ako sa ťažkosti spojené s pálením záhy v tehotenstve môžu prejavovať:

  • bolesť pod rebrami
  • kŕče v žalúdku
  • pocit pálenia v oblasti hrude a krku po jedle
  • pálivá, kyslá alebo slaná tekutina v zadnej časti hrdla a ťažkosti pri prehĺtaní
  • náročné prehĺtanie

Liečba pálenia záhy v
tehotenstve

Čo môžem užívať proti páleniu záhy v tehotenstve?

Môžete si vydýchnuť, Rennie ICE bez cukru je možné užívať aj v tehotenstve (samozrejme v súlade s odporúčaniami v návode na použitie). Rennie ICE bez cukru pôsobí priamo v žalúdku. Rennie ICE bez cukru obsahujúce uhličitan vápenatý a horečnatý rýchlo neutralizuje nadbytok žalúdočnej kyseliny a premení ju na vodu a ďalšie prirodzené látky. Účinok spočíva v neutralizácii nadbytku žalúdočnej kyseliny, ktorú premieňa na vodu a ďalšie prirodzené látky, ktoré telo dokáže ľahko vylúčiť.

Užívanie akýchkoľvek liekov a ďalších prípravkov v tehotenstve vždy najskôr konzultujte s lekárom či lekárnikom.

Žena si na trhu prezerá ovocie a hľadá najvhodnejšie potraviny pri pálení záhy.

Rennie ICE (zdravotnícka
pomôcka) a Talcid (liek) >


Tipy, ako sa vyhnúť 
páleniu záhy v tehotenstve

Spôsob konzumácie a vybrané druhy potravín môžu v tehotenstve pomôcť pálenie záhy udržať na uzde:

  • Vyhýbajte sa jedlám, ktoré dráždia žalúdok a môžu vyvolať nadmernú tvorbu žalúdočnej kyseliny.
  • Príliš rýchla konzumácia jedla zvyšuje riziko pálenia záhy. Skúste si nájsť čas a jedlo si patrične vychutnať.
  • Snažte sa jesť päť alebo šesť menších pokrmov namiesto troch veľkých, a to v niekoľkohodinových intervaloch. Žalúdok nebude preplnený a nebude vyvíjaný tlak na bránicu. Ak menšie porcie nezvládate, skúste jesť hlavný chod v čase obeda a večeru čo najskôr. Jedlo potom bude mať dostatok času prejsť žalúdkom a minimalizuje sa tým riziko refluxu žalúdočnej šťavy pred spaním.
Muž má ruku položenú na brušku tehotnej ženy.

Snažte sa pri jedle sedieť vzpriamene, pretože poležiačky môže dôjsť k návratu potravy aj žalúdočnej šťavy. Spánok na dvoch alebo troch vankúšoch môže byť takisto v neskorších fázach tehotenstva prínosný.

Aj keď to nie je jednoduché, skúste zachovať pokoj a vyhýbať sa stresovým situáciám. Tak zaistíte plynulé fungovanie svojho zažívacieho traktu.

Snažte sa pri jedle nepiť príliš veľa tekutín, pretože dochádza k riedeniu žalúdočnej šťavy, ktorá potom nie je taká efektívna. Radšej sa hydratujte pitím vody medzi jednotlivými jedlami počas dňa.

Bohužiaľ, aj keď sa budete riadiť všetkými radami, ako sa vyhnúť páleniu záhy v tehotenstve, nepríjemných pocitov sa zrejme úplne nezbavíte. U väčšiny žien by ale mali po pôrode úplne vymiznúť.

Príčiny a dôsledky
pálenia záhy >