PREČO VÁS POČAS TEHOTENSTVA MÔŽE PÁLIŤ ZÁHA?

Pálenie záhy v tehotenstve je bežnou záležitosťou, najmä v treťom trimestri, kedy pyrózou (pálením záhy) trpí až 2/3 tehotných žien. Je to spôsobené tým, že počas tehotenstva vaše telo produkuje hormóny, ktoré môžu spomaľovať trávenie a uvoľňovať zvierač medzi pažerákom a žalúdkom.


V dôsledku toho potom existuje väčšia pravdepodobnosť úniku žalúdočnej šťavy do pažeráka, pri ktorom sa objavuje pálivá bolesť v hrudnej a krčnej oblasti. Únik žalúdočnej šťavy do pažeráka môže spôsobovať aj zvyšujúci sa tlak na žalúdok pri raste dieťaťa v maternici.

Žiadny strach, vaše bábätko nie je nijako ohrozené, ale pre vás to môže byť naozaj nepríjemné. Rennie poskytne potrebnú úľavu, a navyše rýchlo.1

1 Užívanie akýchkoľvek liekov v tehotenstve vždy najprv konzultujte s lekárom či lekárnikom.

LGBT lesbian pregnant woman having tender moment listening her wife baby belly

DÔSLEDKY PÁLENIA ZÁHY V TEHOTENSTVE

Problémy spojené s pálením záhy v tehotenstve:

  • bolesť pod rebrami
  • kŕče v žalúdku
  • pocit pálenia v oblasti hrudníka a hrdla po jedle
  • pálivá kyslá alebo slaná tekutina v zadnej časti hrdla a ťažkosti pri prehĺtaní
  • ťažké prehĺtanie

 

LIEČBA PÁLENIA ZÁHY V TEHOTENSTVE

Čo môžem užívať proti páleniu záhy v tehotenstve?

Môžete si oddýchnuť, oba lieky Rennie a Rennie Spearmint bez cukru je možné užívať aj v tehotenstve2 (samozrejme v súlade s odporúčaniami v písomnej informácii pre používateľov). Rennie pôsobí priamo v žalúdku. Lieky Rennie obsahujú uhličitan vápenatý a horečnatý, ktoré pôsobia rýchlo a efektívne. Účinok spočíva v neutralizácii žalúdočnej kyseliny, ktorú Rennie premieňa na vodu a ďalšie prirodzené látky, ktoré telo dokáže ľahko vylúčiť.

2 Užívanie akýchkoľvek liekov v tehotenstve vždy najprv konzultujte s lekárom či lekárnikom.

Rennie Liquid

TIPY, AKO SA VYHNÚŤ  PÁLENIU ZÁHY V TEHOTENSTVE

Vybrané druhy potravín a ich spôsob konzumácie môžu v tehotenstve pomôcť pálenie záhy udržať pod kontrolou:

  • Vyhýbajte sa jedlám, ktoré dráždia žalúdok a môžu vyvolať nadmernú tvorbu žalúdočnej kyseliny.
  • Nejedzte rýchlo! Príliš rýchla konzumácia jedla zvyšuje riziko pálenia záhy. Skúste si nájsť čas a jedlo si patrične vychutnať.
  • Snažte sa jesť päť alebo šesť menších pokrmov denne namiesto troch veľkých, a to v niekoľkohodinových intervaloch. Žalúdok tak nebude preplnený a nebude vyvíjaný tlak na bránicu. Pokiaľ vám menšie porcie nevyhovujú, skúste jesť hlavný chod v čase obeda a večeru čo najskôr. Jedlo potom bude mať dostatok času prejsť žalúdkom a minimalizuje sa tým riziko refluxu žalúdočnej šťavy pred spaním.
Preganant woman eating a salad

Pri jedle seďte vzpriamene, pretože v ľahu môže ľahšie dôjsť k návratu potravy aj žalúdočnej šťavy do pažeráka. Spánok na dvoch alebo troch vankúšoch môže byť tiež v neskorých fázach tehotenstva prínosný.

Ach ten stres! Hoci to nie je ľahké, skúste zachovať pokoj a vyhýbať sa stresovým situáciám. Tým zaistíte plynulé fungovanie svojho zažívacieho traktu.

Skúste pri jedle príliš nepiť, dochádza totiž k riedeniu žalúdočnej šťavy, ktorá potom nie je tak efektívna. Radšej pite dostatočné množstvo vody medzi jednotlivými jedlami počas dňa.

Aj keď sa budete riadiť všetkými radami a budete sa tak snažiť vyhnúť páleniu záhy počas tehotenstva, je bohužiaľ možné, že sa s týmto problémom stretnete. U väčšiny žien by ale mali po pôrode úplne vymiznúť.